A szomszédom kutyája hangosan ugat, mit tehetek ellene?
Bűz árad a szomszédból, állati ürülék lehet, kinek szóljak?
Hol találok a kerületben kutyafuttatót?
Hatósági és Ügyfélszolgálati Iroda
1076 Budapest, Garay utca 5.
(+36 1) 462-3313
A legújabb Önkormányzati Kisokost az erzsébetvárosiak megtalálhatták a postaládájukban, az elérhető a közintézményekben, a polgármesteri hivatalban. A kiadványból megtudhatjuk, hogy ügyeink intézése során mikor és milyen irodát, vagy melyik cégünket kell felkeresni. A kisokost kiegészítve további okosságokkal szeretnénk segíteni olvasóinkat: részletezzük, hogy mivel foglalkozik, és mivel nem foglalkozik a hivatal. Ezúttal a felelős állattartással foglalkozunk.
Aki az eligazodásban segít: Csüllög Szilvia irodavezető.
A Hatósági és Ügyfélszolgálati Irodához tartozik többi között a birtok- és zajvédelem, itt intézik a közterület használatával kapcsolatos ügyeket, és ha valaki üzletet nyit a kerületben, szintén ezzel az irodával lesz dolga.
A kerületnek nincs saját rendelete az állatok tartásáról, kormányrendelet szabályozza az ide vonatkozó eljárásokat. Viszont, ha e témában szeretnénk eljárni, a Hatósági és Ügyfélszolgálati Irodát kell majd keresni, illetve bejelentést tenni.
Milyen állatot tarthatunk a lakásban?
A házikedvencek tartásáról van kormányrendeletünk: 41/2010. (II. 26.) Egyszerűen csak be kell írni a telefonunk vagy laptopunk keresőjébe a számot, s már olvasható is a húsz oldalnyi passzus arról, hogyan tarthatunk például csincsillát, degut vagy pézsmarécét otthonunkban.
Mit tegyünk, ha azt látjuk, hogy a szomszédunk veri a kutyáját és gyakran bezárja?
Mi a teendő, ha állati ürülék szaga árad a lakásból?
„Az állatvédelmi törvény kimondja, hogy az állattartó köteles a jó gazda gondosságával eljárni, az állat fajának, fajtájának és élettani szükségleteinek megfelelő életfeltételekről gondoskodni. Ha arról kapunk bejelentést, hogy egy állatot nem ilyen módon tartanak, minden esetben köteles a jegyző vizsgálatot indítani és intézkedni” – fogalmaz az irodavezető.
Indokolt esetben az állatvédelmi hatóság külső szakértőt vesz igénybe, aki megvizsgálja az állatot, és szakvéleményt állít ki. Ha bebizonyosodik a szabályszegés, a gazdát először felszólítja a jegyző a jogszabályok betartására. „Amennyiben az állattartó továbbra se tesz eleget a határozatban foglalt kötelezésnek, állatvédelmi bírságot kell fizetnie.”
Mit NEM intéznek a Hatósági és Ügyfél-szolgálati Irodában?
❌Nem itt kell bejelenteni, ha magányos, kóborló állatokat látunk az utcán. Befogásukkal és elhelyezésükkel a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság foglalkozik.
Az állatvédelmi őrszolgálat telefonszáma: (1) 347 0830
Hol és hogyan sétáltathatunk kutyát?
A már említett Kormányrendeletből kiderül: Belterület közterületén – kivéve az ebek futtatására kijelölt területet – kutyát csak pórázon lehet vezetni. Csak olyan személy sétáltathatja, aki az állat irányítására, kezelésére és féken tartására képes.
Erzsébetvárosban több kutyafuttató is működik: a Százház utcában, a Klauzál téren, az Almássy téren.
Török Zsuzsa