Erzsébetváros a kultúra kincsestára lett
Fókuszban: a zsidó hagyományok, a régi és az új mesterségek, a fiatal művészek
Választási ígéret volt: a hetedik kerületet Budapest kulturális centrumává tenni. Egy olyan otthont teremteni Erzsébetvárosban, ami progresszív, nyitott és modern. Szücs Balázs, egyházügyi, civil és kulturális alpolgármester irányításával munkacsoport alakult: elkészítette a kerület kulturális jövőképét. Év elejére megszületett egy 120 oldalas tanulmány a közeljövő Erzsébetvárosáról, a kultúrnegyedről.
„A kulturális koncepció határozott értékválasztás: irányok, utak kijelölése. A kiszámíthatóságot és a partneri viszonyokat helyezzük benne előtérbe. Partnerség a kerületen kívüli, fővárosi intézményekkel, a Budapest Brand-del, a fesztiválokkal, a testvérvárosainkkal” – magyarázza Szücs Balázs. „Szeretnénk, ha a mindenkori vezetéstől függetlenül járnánk tovább a megtervezett utat, melyhez iránytű ez a tanulmány” – teszi hozzá.
Zsidó hagyományok ápolása
A magyar-zsidó múlt őrzése evidencia ebben a kerületben. A koncepció szerint további teret, helyet kap a kortárs zsidó művészet, illetve a vallási turizmus. A Zsidó Történeti Tár szomszédjában tavaly ősszel nyílt meg Európa egyetlen független zsidó színháza a Gólem, mely kerületi tulajdonú helyiségben kapott helyet, a Csányi utca 3-ban. Ez a jó gyakorlat folytatódik további bérbeadásokkal. A cél, hogy Erzsébetváros magyar-zsidó kultúráját az egész világ megismerje.
Régi és új mesterségek, alternatív kultúra
A kihalófélben levő kézműves szakmákat már nem lehet feltámasztani, de az emléküket meg lehet őrizni. Az utolsó helyi jelvénykészítő, Berényi Zsuzsanna Ágnes egészen tavalyi haláláig gyakorolta szakmáját a Király utca 27-ben. Az Első Magyar Tűzzománc Jelvénygyár hagyatékát jelenleg a Nemzeti Galéria őrzi, a kerület önálló kiállítótérben szeretné hamarosan a nagyközönség elé tárni.
A régi mesterségek előtt tisztelegni, az újak felé pedig nyitni akar az önkormányzat. Fiatal kézművesek, designerek népesítik be egyre jobban Erzsébetvárost, a Klauzál6 mellett számos galéria épít a kortárs művészekre.
Az alternatív kultúra szinte mindenhonnan kiszorul, hisz bevételt a népszerű, sokszor kevésbé értékes művészeti ágak termelnek. Próbateremre, kiállítóhelyre, koncerthelyszínre számíthatnak a kerületben pályakezdő képzőművészek, filmesek, színházi szakemberek, zenészek, építészek, szépírók.
Erzsébetváros a kultúra fellegvára lett Budapesten!
A kultúrnegyed
Nem csupán átfogó és egyedülálló Kulturális Koncepciónk van, hanem számos új projekt, esemény, együttműködés elindult hódító útjára a kerületben. A teljesség igénye nélkül elevenítsünk fel párat, az önkormányzati választások 3. évfordulóján!
Saját irodalmi ösztöndíjat alapítottunk Magyarországon elsőként: eddig 25 kortárs alkotónak biztosítottunk lehetőséget, hogy az irodalomra több ideje jusson, és hat hónapon át havonta 160 ezer forint támogatást adtunk a szellemi munkára.
Együttműködtünk a kerület színházaival. Sok más premier mellett például a Fészek Művészklub idei bemutatója is önkormányzati segítséggel valósulhat meg: Thomas Mann Mario és a varázsló című novelláját állítják színpadra Lukács Andor rendezésében, a főszerepben Hegedűs D. Gézával. Komolyzenei koncertsorozatot szerveztünk a felújított Rumbach zsinagógában, a kávéházban felélesztettük a pesti kabaré hagyományait, a Bethlen Téri Színházban Csernus Mariann színművész a Vizsolyi Biblia 2.0 című előadóestjét szponzoráltuk, és a Gang Színház programsorozat folytatását is lehetővé tettük. A Gólem Színház és az ISON önkormányzati helyiségben működhet, az RS9 Színház a Magyar-Élet Irodalmi Fesztivált indította útjára támogatásunkkal és a Fiatal Drámaírók Házával közösen.
Együttműködtünk a kultúra helyi szereplőivel. A Bihari Táncegyüttes programjait, táborait segítettük, a Placcc Fesztivál csapata művészeti alkotóközösséget hozott létre az István utcában, és közösségi táncba hívta a kerületet, megnyitottuk a K6 Galériát, ahol kortárs alkotók mutatkozhattak be, létrehoztuk az országosan egyedülálló Ötvös Mesterségtörténeti Gyűjteményt az Akácfa utcában.
Büszkék vagyunk a kerület művelődési központjára, az ERöMŰVHÁZ-ra. Négy helyszínen évente több mint kétszáz programmal várja a látogatókat az intézmény: a Róth emlékházban, a Hernád Házban, a Zsidó Történeti Tárban és a K11-ben. Kultúrpontot nyitottunk a Thököly utcában, hogy még élőbb lehessen a kapcsolat a kerület lakóival. Elmondhatjuk, hogy minden korosztály tartalmas szabadidő- eltöltési lehetőségeket talál az ERöMŰVHÁZ égisze alatt keresgetve.
Legújabb kulturális programjaink: a Doku7, azaz a dokumentumfilmesek fesztiválja, a Chill Garden, mely a Róth múzeum udvarában zajlik nagy sikerrel, útjára indult a Király Nap, ami mellé jövőre a Csányi Fesztivál is csatlakozik, előtérbe helyezve a zsidónegyed hagyományait.
Támogattuk a Zsidó Művészeti Napok, a Zsidó Kulturális Fesztivál, a Bálint Ház és a Judafest rendezvényeit, valamint a Spinoza csütörtöki örömzenei koncertjeihez is hozzájárultunk anyagilag. Az Örkénykert nagy kedvencünk az őszi programok sorában, s ott vagyunk a Múzeumok Őszi Fesztiválján, az Ars Sacra Fesztiválon, illetve a Margó Irodalmi Fesztiválon.
Elkészült a kerület Civil Koncepciója és a civilek támogatásáról szóló, új rendeletet is elfogadta a testület, visszahoztuk a működési támogatásokat. Megnyitottuk a Nagy Diófa utcában a Civil Központot, idén másodszor rendeztük meg a Civil Korzót és megalakítottuk a tematikus civil kerekasztalokat.
Megalapítottuk az Idősek Tanácsát, újjászerveztük az Értéktár Bizottságot, Erzsébetváros kincsei címmel értéktár esteket tartunk.
A színházi évad indulásakor kulturális különszámmal kedveskedtünk a kerületnek:
hogy mérhetetlen kulturális kincsünket naprakészen megmutathassuk az itt élőknek, és az idelátogatóknak is.