+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |

Isten és a kacsacsőrű emlős

Lackfi János könyvbemutatója a KULT7-ben
title image

A Poket zsebkönyvek utcai könyv-automatákban kaphatók, például az Örkény Színház előtt is. Legújabb sikerkönyvük Lackfi János Keresgélők imakönyve című verseskötete. A Prima Primissima, illetve Magyarország Babérkoszorúja díjjal kitüntetett költő lapunknak arról is beszélt, miként segíthet a hit a mai hétköznapi embereknek, és milyen szálak fűzik Erzsébetvároshoz.

A keresgélők imakönyve második kiadásban jelent meg a Poket Kiadónál. Kiknek a zsebébe ajánlja a könyvét?

– Mindenkinek, aki szeret játszani. Isten ugyanis, szemben a róla alkotott szokványos, poros, öregbácsis képünkkel, elképesztően játékos természetű. Gondoljunk csak bele, milyen elbűvölő agya van annak, aki kitalálta a kacsacsőrű emlőst, a tarajos sünt vagy a pandahangyát. Meg hát, velünk is játssza ezt az élet nevű, hihetetlenül gazdag játékot, ahol egyik pillanatról a másikra bármi megtörténhet…

A zsebkönyv mérete a műfajt is meghatározta: „versfalatkák” vannak a kötetben, és mint ilyenkor általában, az a cél, hogy minél kisebb egy vers, annál ízletesebb legyen. Nem ínyenc konyhára, nem méregdrága és csökkentett adagokra gondolok, inkább afféle kóstolókra. Hiszen, ha valakinek ínyére való a menü, akkor van ott még, ahonnan ez jött. Isten-kalandjaimat számos más kötetben is összegyűjtöttem. Ugyanakkor a Keresgélők imakönyve kedvez az elmélyülésnek. Van olvasó, aki a Camino fáradsága közepette, esténként ízlelgetett egy-egy kicsi szöveget belőle. Más a biciklis zarándoklat szüneteiben fogyasztotta. Két diáklány a gimnáziumi iskolarádióba olvasta be szünetben, elmélkedésre serkentve a többieket. Szóval, magányos és közösségi használatra is alkalmas. Akár két buszmegálló között is.

Gyakran hallani, hogy a magyarok nem vallásosak, ez egy hitetlen nép. Az ön Facebook oldalának mégis 136 ezer követője van, ami kortárs költő esetében egészen kimagasló. Mivel magyarázza ezt?

– A magyarokat, na, meg az emberiséget általában, nagy spirituális szomjúság jellemzi. A kényelmes élet következtében nyilván azt is hihetjük, hogy már nem szorulunk természetfeletti segítségre, majd megold mindent a tudomány. Vagy megpróbáljuk felfújni magunkat Isten-méretűre. Vagy befoltozzuk a lelkünkön tátongó Isten-alakú lyukat fogyasztói cuccokkal. Mindenesetre Isten wifije éles, a hozzáférés korlátlan, és folyamatosan bombáz minket jeleivel. És mindenkivel azon a nyelven kommunikál, amit az illető a legjobban ért. Szerintem ebben a kis kötetben is elrejtett pár mazsolát. Persze Isten diszkrét, ha nem kérnek belőle kedvesen visszahúzódik, nagy szeretettel követi a nélküle megtett utunkat, és visszavár.

A KULT7-ben is elmondta: egyéves lett decemberben. Egy éve súlyos szívinfarktuson esett át. Ez hogyan befolyásolta a hitét? Változott az értékrendje, a fontossági sorrend?

– Visszakaptam az életemet, és ezért hálás vagyok. Életmódot váltottam: kevesebb stressz, kevésbé vastag ételek, a tavalyi évben 3000 kilométert gyalogoltam. Többet időzöm Istennel és a családommal. Persze szobanövény se lettem, alkotok bőséggel, hiszen ez a dolgom.

Kevés meghívást fogad el, a KULT7-be mégis eljött. A könyvbemutató miatt, vagy a VII. kerület is kedves önnek?

– Sok szép emlék fűz ide, a közeli Írószövetségben volt első kötetem bemutatója, a New York Kávéházban a nagysikerű Milyenek a magyarok? estje, a Városligeti fasoron dolgozott anyukám, a Hernád utcában lakik nagylányom egyik unokámmal. Kadarkai Endrével itt rádióztunk jókat. A Benczúr utca terebélyes fái jóbarátok, és dudorászhatnám Tóth Krisztinával, hogy „sej-haj, Rottenbiller utca!”  Az egyik nagy cég dolgozóinak itt tartottam kreatív írást, örültem, hogy munka után örömmel feloldódtak az alkotásban. Egyikük pedig később ajánlást kért tőlem, mert kiszállt a mókuskerékből, és elment Hollandiába, egyetemen tanulni a szépírást. A Király utca egyik kézműves burgerezőjében sokszor fújtam ki a fáradtgőzt fellépések után, és jutalmaztam magamat pár jó falattal.

Ha verset kéne írnia Erzsébetváros macskaköves sikátorairól vagy a történelmi negyedéről, mi ihletné meg? Milyen lenne az a vers?

– Döbbenetes, mennyi sors koccan itt vagy suhan el öntudatlanul egymás mellett az airbnb-k, albik, irodák, boltok és hajdani önkormányzati lakások rengetegében. Felszabdalt nagypolgári lakások, kávézók, zongoraszó, veszekedés, lecsószag, flexvisítás, utcai üzletelés, technóparty, kevereg az élet, Belvárosi gyümölcsök című kötetem lakói akár itt is mozoghatnának.

Sok szegény, hátrányos helyzetű család él itt. Számukra vajon mi adhat „hitet, reményt, szeretetet”?

– Gazdagon is lehet boldogtalanul élni. A platánfák törzsének tapintása, a nap szikrázó visszfényei, az eső utáni jó illat, a virágok színlobogása pedig ingyen van. Nyilván, ha nincs meg a napi betevő, akkor ez keserű bölcsesség. Amúgy meg mindig van mire ácsingózni, és a sóvárgásnak sosem lesz vége. Úgyhogy a legjobbat akkor teszünk magunknak, ha megtanulunk újra és újra vágyakozni arra, ami a miénk.

 

Sándor Zsuzsa

kohezios_alap