+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |
  • írta Török Zsuzsa Gyöngy
  • 2024. november. 29. péntek
  • 129

Januárban döntenek a kerületi drogstratégiáról

Már a kerületi általános iskolákban is megjelennek a legális vagy illegális tudatmódosító szerek
title image

A kábítószerhasználat ma Magyarországon szinte már gyerekkorban elkezdődik!

Borzasztó, de az általános iskolák felső tagozatán a drog témát igen jól ismerő diákokat találnak a családsegítők, szociális munkások. Szerintük a nagyobb kamaszok, tinik 80 százaléka már valamilyen legális vagy illegális tudatmódosítót kipróbált. Ez is elhangzott a kerületi Kábítószerügyi Egyeztető Fórumon, melyen önkormányzati vezetők, képviselők, szakemberek, civil szervezetek és a főváros delegáltjai a drogstratégiáról tanácskoztak. A KEF elnöke szeretné a kört kibővíteni a roma önkormányzat és a hajléktalan szervezetek képviselőivel. A gond ugyanis egyre nagyobb, és csak összefogással orvosolható.

A megbeszélésből néhány gondolatébresztő hozzászólást emelünk ki.

„Utcán kóborló gyerekek”

Nagy Andrea, a 8. számú választókörzet képviselője arról számolt be, hogy a Garay, Hernád, Bethlen Gábor, Nefelejcs, Péterfy Sándor utcák környékén idén megnőtt a fiatalkorú drogfogyasztók száma, s a kint kóborló gyerekekkel nem tud mit kezdeni a rendőrség. Sedlák Tibor az önkormányzati rendészet igazgatója elmondta, hogy a körzet fő dílerét már elfogták, börtönben ül. Kispál Tibor a térfigyelő kamerák jelentőségéről beszélt, melyek konkrétan hozzájárultak a felderítéshez. A Garay téren – tekintettel a kritikus helyzetre – reggel 8 és este 8 óra között folyamatos a járőrszolgálat. Az említett körzetben egyébként plusz kamerákat is szereltek fel, a lakók pedig szintén aktívan segítik a kerület drogtól való megtisztítását.

„A drogfüggő fiatalok áldozatok”

Niedermüller Péter polgármester szerint nem jókedvükben kóborolnak, hanem nincsen számukra hely ebben az országban, és nincs megtartó szociális háló sem. A segítség pedig nem mindig rendőrségi eljárást kell, hogy jelentsen. „Kérdés, hogy egy önkormányzat mit tud tenni? Elsősorban a megelőzésre figyelni, a bajbajutottakat megpróbálni visszahozni, és akiket nem lehet visszahozni, azokról pedig gondoskodni kell! Sikerüljön legalább Erzsébetvárosban létrehozni egy szociális hálót, ami felfogja a közösség minden tagját.”

A függőség 1000 arca

550 diák és 40 pedagógus hallgatta végig azt a 8 részes programot a K11-ben, melyen Bajcsi Norbert prevenciós előadó, tapasztalati szakértő beszélt a fiatalokkal. Mindenféle szenvedély szóba jött, így a pornónézés, az online függőség, a munkaalkoholizmus, a szerencsejátéktól való függés. Norbert maga is szenvedélybeteg volt, s ezt felvállalva áll színpadra, s mesél az életéről. Őszintén. A gyerekek megnyílnak, dömpingszerűen jönnek a kérdések. És Norbert válaszol, és elérhető a fiatalok számára az online térben egy-egy ilyen előadás után is. „Ha a 80-ból 1-nek tudok segíteni, már az is eredmény.”