+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |
  • írta Török Zsuzsa Gyöngy
  • 2023. augusztus. 22. kedd
  • 464

Megjöttek a madarak!

A Klauzál téri Vásárcsarnokba augusztus 20-án megérkeztek a várva várt óriásmadarak.
title image

Péter Vladimir szobrászművész segített a berepülésben

Megjöttek a madarak!

A Klauzál téri Vásárcsarnokba augusztus 20-án megérkeztek a várva várt óriásmadarak. Ipari alpinisták, restaurátorok, s maga az alkotó is jelen voltak a szárnyas csapat beköltöztetésénél.

Összesen 17 színes, kedves, mosolyra derítő figura talált új otthonra Erzsébetvárosban, egy közös értékmentő akció zárásaként.

Péter Vladimir – ahogy fogalmazott – leporolta emlékeit, s megosztotta velünk.

1986-ot írtunk…

Születéstörténet Trabant-festékkel

Péter Vladimir fiatal képzőművészként nyerte el a lehetőséget, hogy a Ferihegyi Repülőtér 2-es termináljába készítsen madárszobrokat. „Egy osztrák csapat tervezte az utasteret, az ő belsőépítészüknek köszönhettem a munkát, aki ellentmondást nem tűrően ragaszkodott hozzám a zsűrizés során. Az ilyen feladatokat akkor formálisan megpályáztatták, de előre kiszemelték a nyertest, s az nem én voltam” – emlékezik vissza mosolyogva a most 76 éves ötvös- és szobrászművész azokra a nyolcvanas évekre.

Vidám, üde színfoltot képzelt a reptérre, olyat, ami oldja a szorongásokat, ám a repülésre is asszociál. Így született meg összesen 50 darab fantázialény – verébre, bagolyra, kócsagra – hasonlító madár, egyenként 60-100 centiméteresek. Az alkotások alapanyaga üvegszálas poliészter volt. Mindegyikük egyedi színben pompázott, amit a mester Neolux festékkel, geometrikusan vitt fel a szobrokra.

A felfüggesztés során egy alkotás leesett, így végül 49 madár került az utasváróba. Egy nap alatt kellett a művésznek felszerelnie a teljes csapatot. „Béreltem egy 30 méteres létrát, épp elértem az acélgerendát, onnan lógattam be őket. Életveszélyes mutatvány volt” – emlékezik nevetve.

Vladimír és a MALÉV története még egy ideig összefonódott, a repülőgépek belsejébe is tőle rendeltek dekorációt: fából készült, kisebb plasztikákat. Minden gépbe 6-8 madarat saját kezűleg helyezett fel.


A madarak új élete Erzsébetvárosban

A történet szomorú folytatásában minden eltűnt, elbontották a szobrokat, elvesztek a kisplasztikák is. „Nem szóltak, mikor leszerelték, mindenki csak hümmögött. Eltűnt az összes madár, fogalmam sincs, hova kerültek. Merényi Miklós kezdett nyomozni utánuk, s 17 szobromat megtalálta a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumban. Nagyon örültem! Akkor tudtam meg, hogy a Klauzál téri csarnokba szeretnék őket feltenni.”

A műhelyben tavasz elején kezdődött a restaurálás, s augusztus 15-ig elkészültek a szakemberek: Hézser Péter vezető restaurátor és csapata.

Augusztus 20-án pedig az izgalmas, rendhagyó, játékos alkotások, Péter Vladimir mesefigura-szerű madarai beköltöztek a piacra. „Fájdalmasan érintett az elvesztésük, most nagyon boldog vagyok, hogy ismét kikerültek, láthatók. Fontos munka számomra, mert velük, ezekkel az alkotásokkal indult a pályám...”

A madarak új életüket és otthonukat a kerületi önkormányzatnak köszönhetik.

kohezios_alap