Az idei önkormányzati költségvetésben azonban továbbra is prioritást kap az egészségügy és a szociális területek, valamint a kultúra kiemelt támogatása is. Ugyanakkor a csökkenő források miatt a szociális juttatásoknál még inkább figyelembe kell venni a rászorultság és az igazságosság elvét.
A szociális biztonság szempontjából alapvetően fontos az emberhez méltó lakhatás biztosítása. Halmai Gyula, az EVIN Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta: a főváros többi kerületéhez képest Erzsébetváros arányosan jóval többet költ az önkormányzati lakásállomány felújítására és bővítésére. Idén 300 millió forint jut erre a célra, és mintegy 1.5 milliárd forint az önkormányzati házak rendbetételére.
Ugyanakkor a bérlakások díját tíz éve nem emelték, és felmérések bizonyítják, hogy az olcsó bérlakásokban nem a valóban rászorulók laknak. Ezért módosították a lakásrendeletet: májustól emelkednek a lakbérek, amelyek azonban így sem fogják elérni a piaci bérleti díjak egyötödét sem. A befolyó többletpénzt pedig a további lakásfelújításokra fordítják. Mérföldkő, hogy sok év után a Verseny utcában egy 80 lakásos épületben teljesen új bérlakásokat építenek, továbbá a Kertész utca 24-28.-ban a lakhatásra már alig alkalmas szükséglakásokból 40 felújított kis lakást adnak át.
A megemelt lakbérek azonban gondot okozhatnak a ténylegesen rászorulóknak. Ezért direkt az ő számukra új támogatásokat vezet be a Humánszolgáltató Iroda. Ilyen például a lakbértámogatás, amelynek részleteiről az iroda vezetője, Gyuris Gabriella számolt be. A támogatások jövedelemhatárhoz lesznek kötve, például az egy háztartásban egyedül élők esetében a havi 163 ezer forint alatti jövedelemmel rendelkezők vehetik igénybe. Újdonság a lakbértámogatás is, amely szintén jövedelemtől függően akár havi 20 ezer forint is lehet.
Az idősek tanácsának fórumán bemutatkozott Gálvölgyi Dorka is, aki januártól vezeti a Király utca 11.-ben lévő Művészeti és Kulturális Központot, amelyet KULT7-nek neveztek át. A névváltoztatás is kifejezi, hogy az intézmény ernyőszervezetként szeretné integrálni a kerület különböző helyszínein zajló kulturális eseményeket. A Király utcai központban még több ismeretterjesztő és kulturális program indul, ezeket az Erzsébetvárosban élők kedvezményes áron látogathatják. Még gazdagabb lesz az ingyenes szabadtéri program: például a Klauzál téren nyáron három napos komolyzenei sorozatot terveznek, és a kisebb parkok is megtelnek majd minőségi kulturális eseményekkel. Ezzel is támogatni szeretnék, hogy a kultúra azokhoz is eljusson, akik a drága belépőjegyeket nem tudnák megfizetni.
Sándor Zsuzsa