+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |

Erzsébetváros mesélő házai: Damjanich utca 32.

Erzsébetváros sűrűn beépített negyed, különleges, régi épületekkel, zegzugos körfolyosókkal, ódon lépcsőházakkal, apró belső kertekkel.
title image

A New York palota otthona is

A kerület zsúfolt, sok a turista, a házakban bérlakások tömege várja őket, ám a legtöbb épületben mégis ott a lélek. Egy lakó, aki ismeri háza történetét, építi a közösséget, szervezi a felújításokat, s nagyon szereti a házat, mely hazavárja. Tesz az élhetőbb lakókörnyezetért a küszöbön túl is. A nagy dolgok ugyanis kicsiben kezdődnek.

Ha úgy gondoljátok, itt a helye a ti szomszédotok, közösségetek, házatok történetének, írjatok nekünk ide: [email protected]. Vagy keressetek minket az újságban található elérhetőségeken.

Névjegy: Damjanich utca 32. 1897. áprilisában Dr. Dick Vilmos fogorvos veszi meg a telket, aki az építési engedélyt 4 emeletes, dupla udvaros lakóház építésére kapja meg.  Az eklektikus tömb tervezője – a források szerint – Augenfeld Alajos. A homlokzatot az első emeletig kváderkövekkel, vakolatlan, szabályos formájú díszkövekkel burkolták, a bejárat feletti erkélyek kőkorlátosak, a negyedik emeleten végigfutó erkélyek kovácsoltvasból készültek. A földszinten üzletek kaptak helyet, a pincében mángorlókamrák, mosókonyhák, raktárhelyiségek.

Minden háznak van őrangyala. A Damjanich utca 32. lelkét Kiss Krisztinának hívják, és réges-régen Fehérgyarmatról költözött Budapestre egy fiú miatt. A szerelem elmúlt, de a főváros iránti vonzalom megmaradt, így Krisztina is maradt.

„Már a kapualjban megveszik az eladó lakásokat” – mondja nevetve, és való igaz, eláll a szavam, mikor belépünk a Damjanich 32. kapuján. Az utcában van több dupla udvaros ház, de ez az egyetlen, ahol végig nyitott árkádos a folyosó. Elképesztő nagyvonalú a látvány, mintha egy filmbe csöppentünk volna, és rögvest kiderül, hogy számtalan mozi forgott ebben az épületben: több reklámfilm mellett itt (is) készült a Get Lost Travolta lányával, Ella Bleu színésznővel, az Újoncok, azaz The Rookies című kínai akciófilm, a Band of Spies történelmi drámasorozat, a Shiddat hindi nyelvű romantikus dráma 2. része, az Atomszőke akcióthriller.

A forgatások nem csak bevételt, de hatalmas élményt is jelentenek a közösségnek, meséli Krisztina. „Szerintem ez az utca legszebb háza” – fogalmaz, és elmondja, hogy ő is egy romos lakást vett meg itt 11 éve, mert szintén beleszeretett a kapuban ebbe a palotaházba.

Mindig agilis lány volt, sorra nyerte gyerekként a mindenféle versenyeket, szeretett intézkedni, szervezni, hamar a dolgok élére állt, rögtön a saját lakásfelújítása után elkezdett az udvarral foglalkozni. „Az ingatlanunk nem a küszöbünkön kezdődik, ugyanolyan fontos, hogy a lakókörnyezetünk szép legyen” – vallja, szomszédaiban pedig társakra lelt, településfejlesztési pályázatokat adtak/adnak be, hogy megőrizzék a jövőnek gyönyörű otthonukat. A lépcsőház felújítása során a lakóközösség a festőkkel együtt dolgozott. Társadalmi munkában segítettek a kovácsoltvas korlátot drótkefével tisztítani, kaparni és csiszolni a falakat, lefesteni a nyílászárókat. Az elmúlt hat évben szépen, lépésről-lépésre megvalósítottak egy műemlékvédelmi beruházást. Jelenleg is felújítás zajlik a belső homlokzaton.

Jó és összetartó a 70 lakásos tömb közössége, rendeztek már rajzversenyt a gyerekeknek, karácsonyoznak közösen, és a Gang Színház is szívesen látott vendég a háznál. Teljesen véletlenül csupa értelmiségi lakik itt, s van olyan tulajdonos, aki több közös költséget fizet a kelleténél, hogy legyen tartalékuk. Amióta belefogtak a renoválásokba, sose megy mínuszba a számlájuk, most 32 millió forint van a közös kasszában, mondja Krisztina, aki a számvizsgáló bizottság tagja és angyalként vigyázza a ház dolgait. A legfontosabb, legaktuálisabb projektjük, hogy Pauer Gyulának, a ház egykori lakójának gigantikus festménye méltó helyre kerülhessen a házban.

A New York palota hazakerülhet

A ház tetőterében két, önkormányzati műteremlakás kapott helyet, jelenleg is élnek, alkotnak benne. Pauer Gyula Kossuth-díjas, neoavantgárd képzőművész, szobrász, látvány- és jelmeztervező az egyik műteremlakásban élt családjával haláláig, 2012-ig. Az alkotó a forradalom 50. évfordulójára készített egy festménysorozatot Budapest szétlövéséről, ennek egyik darabja a szétlőtt New York kávéházat ábrázolja. A kép helye sokáig a tetőtéri függőfolyosón volt, majd a belső homlokzat felújításakor szállították el az önkormányzati vagyonkezelők. Pauer Gyula gyermekei és örökösei – Gellért és Emánuel – levélben igazolták, hogy édesapjuk a festményt még életében a Damjanich 32-nek ajándékozta. Az évek óta tartó reno-válások során restaurálták, újrafestették a kapualj stukkóit, a lakóközösség szerint újra méltó helye lehetne náluk a New York palotának, a szükséges biztonsági intézkedések után. Emléktáblát is szeretnének a külső homlokzatra, mely a festőművész öröksége, a házban töltött évei előtt tisztelegne. Pauer Gyula utoljára készült, egyik legismertebb köztéri alkotása egy emlékhely: Cipők a Duna-parton.

Szücs Balázs kulturális alpolgármestertől megtudtuk, hogy a májusi testületi ülés dönthet majd arról, hogy hazatérjen a New York palota festmény. Oda, ahová alkotója is szánta.

 

Török Zsuzsa

 

kohezios_alap