Hogyan takarékoskodjunk az energiával?
A Korszerűsítsünk hatékonyan! című szakmai fórummal a szervezők a közös képviselők figyelmét szerették volna felhívni arra, hogy a lakóházak energetikai felújítása milyen környezetvédelmi, egészségügyi, gazdasági előnyökkel jár, s milyen önkormányzati pályázati lehetőségeket lehet ehhez igénybe venni. Az esemény meghívott előadója a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) projektvezetője, Illésné Szécsi Ilona volt. Elmondta: a VII. kerületben sok a még 1945 előtt épült lakóház, és ezek energetikai szempontból jóval elavultabbak, mint például a modern építésű társasházak, vagy családi otthonok. A jól megtervezett felújításokkal – a padlástér és a tűzfalak hőszigetelésével, az ablakok és a kazán cseréjével – akár 41 százalékos energiamegtakarítást is el lehet érni. A MEHI budapesti társasházakban végzett tavalyi kutatásai szerint azonban a lakástulajdonosoknak csupán 40 százaléka ismerte fel, hogy szükség lenne a lakóépület korszerűsítésére.
A KlauDióban megjelent közös képviselők is arról számoltak be, hogy nehéz a lakók többségével megszavaztatni ilyen, hosszabb távon megtérülő beruházásokat. A sürgős karbantartásokat is alig tudják kifizetni, másra pedig nem marad pénz. Ráadásul a VII. kerületben nagyon sok lakás van kiadva, nem a tulajdonosok laknak ott, ezért sem érdekeltek a felújításokban.
Erzsébetvárosban azonban külön Energiahatékonysági és klímavédelmi pályázattal próbálják motiválni a társasházakat, hogy vágjanak bele az energetikai korszerűsítésekbe. Már tavaly lehetett pályázni a pince-és padlásfödémek, a lépcsőházak hőszigetelésére, napelemek, napkollektorok telepítésére. Az önkormányzat utófinanszírozással nyújt kamatmentes kölcsönöket a társasházaknak. Sok helyen az is probléma, hogy néhány lakó, anyagi, szociális helyzete miatt nem képes a közös beruházásokhoz hozzájárulni, sem a kiadások rá eső részét megfizetni. Ilyen esetben lakásfejlesztési támogatást lehet igényelni az önkormányzattól, akár 90 százalékos vissza nem térítendő támogatást is kaphat a rászoruló. A MEHI kutatásai azt is igazolják, hogy ha a társasház jobb energetikai besorolást kap, jelentősen megnő a benne lévő ingatlanok értéke, csökken a rezsi, a falak jobban tartják a hőt, nem penészesednek, így az ott élők egészségi állapota is javul. Emellett a korszerűbb kevesebb energiafelhasználással a környezetet is óvhatjuk.
Érdemes tehát a kerületi társasházaknak akár már jövőre tervezni a felújításokat. A legközelebbi Energiahatékonysági és klímavédelmi pályázat várható időpontja 2025 márciusában lesz.