+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |
  • írta Erzsébetváros Újság
  • 2025. május. 22. csütörtök
  • 20

Hétvégi parkolás, ajándékutalvány, közös járőrözés - ülésezett a képviselő-testület

Élénk, esetenként pártpolitikai felhangoktól sem mentes viták után, hosszú ülésen döntött a képviselő-testület május 21-én az ajándékutalvány-támogatás új rendszeréről. A képviselők határoztak arról is, hogy a családon belüli erőszak elleni helyi cselekvési tervet készít az önkormányzat, és a Fővárosi Közgyűlést felkérik, hogy a hét végére is terjessze ki a fizető parkolást Erzsébetvárosban.
title image

Igazságosabb lesz az új rendszer. Niedermüller Péter polgármester így foglalta össze annak az előterjesztésnek a lényegét, amely szerint átalakítják az ünnepi támogatási rendszert. Korábban a 65 évesnél idősebbeknek, a gyerekeknek és a fogyatékossággal élőknek - anyagi helyzetüktől függetlenül - egyformán járt a húszezer forint értékű utalvány. A jövőben a támogatás értéke emelkedik, az 30 ezer forint lesz, ám azt az időskorúaknak, a három, vagy több gyermeket nevelőknek, a megváltozott munkaképességűeknek kérelmezniük kell. Ezt az anyagi segítséget azok kaphatják meg, akiknek a családjában az egy főre jutó jövedelem kevesebb, mint 168 750 forint. A testület erről a Fidesz képviselőinek tartózkodása mellett döntött.

Egységes volt viszont a szavazás arról, hogy a kerületi döntéshozók kérjék fel a Fővárosi Közgyűlést arra, hogy az terjessze ki a hétvégekre is a fizetős parkolást az egész kerületben. Nagy Andrea és Devosa Gábor képviselők eredetileg csak Külső-Erzsébetvárosra vonatkozóan nyújtottak be előterjesztést, amit azzal indokoltak, hogy a Városliget és az ottani múzeumok látogatói elfoglalják a szabad parkolóhelyeket a kerület lakói elől. Beregi Balázs és Kispál Tibor módosító indítványa szerint az egész kerületben indokolt a hétvégi fizetős parkolás bevezetése.

Hasonlóan népszerű volt Beregi Balázs egy másik javaslata is, amely arról szólt, hogy kössön a kerület új megállapodást a fővárosi rendészettel. „Mostanában sokszor hallottunk arról, hogy a fővárosnak joga van arra, hogy megváltoztassa a közlekedési rendet, parkolóhelyeket szüntessen meg, sétálóutcákat hozzon létre a megkérdezésünk nélkül”– mondta a képviselő. „Arról viszont nem hallottunk, hogy a főváros miben fog segíteni nekünk. Az együttműködési szerződésünket ki kellene egészíteni azzal, hogy a fővárosi rendészet is láthasson el szolgálatot Belső-Erzsébetvárosban.”

A Fidesz képviselői ugyanakkor határozottan támadták a polgármesternek azt az indítványát, hogy fogadjanak el az Isztambuli Egyezmény elvein alapuló cselekvési tervet. Ripka András elmondta, hogy a családon belüli erőszak elleni fellépést támogatnák, de az Isztambuli Egyezmény gender szemléletét elutasítják. „Lássuk előbb a cselekvési tervet!” – mondta Benedek Zsolt frakcióvezető. Kosztolányi Dénes ezt némi „fletózás” és „klárázás” kíséretében azzal az egyébként hamis állítással toldotta meg, hogy a magyar törvények szerinte kifogástalanul ellátják a feladatot. A fideszesek tartózkodása mellett elfogadott határozat az áldozatok támogatása és a megelőzés mellett foglalt állást. Együttműködési programokat, érzékenyítő kampányokat helyezett kilátásba.

A testület szenvedélyes viták kíséretében utasított el több indítványt. Erre a sorsra jutott például a kutyapárti Firnigel Loránd javaslata arról, hogy Középső- és Külső-Erzsébetvárosban parkolóhelyek rovására létesítsenek vendéglátó teraszokat. Többen szimpatizáltak az ötlettel, de a parkolóhelyek szűkösségére való hivatkozással azt időszerűtlennek nyilvánították. A Fidesz javasolta, hogy a Huszár utcát nevezzék át Ferenc pápa utcára, ezt azzal utasították el, hogy ehhez először a Fővárosi Közgyűlésnek kell módosítani a saját rendeletét. A frakció indítványozta azt is, hogy a házi gyermekorvosi rendelők előtt létesítsenek kizárólagos parkolóhelyet az egészségügyi szolgálat számára, ezt azonban maguknak a szolgáltatóknak kellene kérniük. A kutyapárti Firnigel Loránd és a fideszes dr. Molnár Dominik közös javaslatot tett egy belső-erzsébetvárosi kerekasztal létesítésére, ez az indítvány a személyeskedésektől sem mentes vitába torkollott.

Az előterjesztéseket kísérő éles megjegyzések kapcsán a polgármester elmondta, hogy az ő türelmét megedzették az utóbbi közgyűlések vitái, és elhatározta, hogy a támadásokra nem reagál, egy ponton mégis felszólította Kosztolányi képviselőt, hogy válogassa meg szavait, és fogalmazzon egy nyilvános képviselő-testületi üléshez méltó módon.      

Barát József

kohezios_alap