+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |
  • írta Adminisztrátor
  • 2021. április. 07. szerda
  • 430

Tavaly közel százan pályáztak Erzsébetváros irodalmi ösztöndíjára.

Tavaly közel százan pályáztak Erzsébetváros irodalmi ösztöndíjára.
title image

Tavaly közel százan pályáztak Erzsébetváros irodalmi ösztöndíjára.

Tavaly közel százan pályáztak Erzsébetváros irodalmi ösztöndíjára. A 2020-as tapasztalatok alapján kimondható, hogy a hetedik kerületi önkormányzat ezzel rangos lehetőséget teremtett meg, amellyel hosszútávon mindenki nyerhet – erről beszélt a zsűri elnöke, az ösztöndíj pályázat 2021-es évadának sajtótájékoztatóján. 
Gács Anna irodalomkritikus elmondta: a nyertesek nagyon „sokfélék” voltak, költők, prózaírók, ismert és ismeretlenebb szerzők is voltak közöttük. A zsűri elnöke azt reméli, hogy ez a sokszínűség idén is jellemzi majd a jelentkezőket. 
Erzsébetváros kultúráért is felelős alpolgármestere, a díj egyik megálmodója  arról beszélt, hogy „Örkény, Jókai, Rejtő Jenő, Faludy György kerületében midig is fontos lesz a minőségi kultúra támogatása. Szücs Balázs szerint mindezt úgy kell megvalósítani, hogy semmilyen formában se csorbuljon a művészek szabadsága. 
„Erzsébetváros nagy irodalmi hagyományokkal rendelkezik, így nagyon büszkék vagyunk rá, hogy Magyarországon az önkormányzatok közül elsőként alapítottunk önálló irodalmi ösztöndíjat. Ugyanakkor nem szeretnénk korlátokat szabni, nem szeretnénk megszabni a művészeknek, hogy milyen témában alkossanak. Ez különösen fontos most mikor annyi megpróbáltatás érte az itthon alkotó művészeket.” – mondta el az alpolgármester. 
Az ösztöndíj tehát akkor is Erzsébetváros hírnevét öregbíti majd, ha az alkotók számára nem megkötés, hogy az ösztöndíj ideje alatt született munkáikban a városrészt népszerűsítsék, illetve, ha az indulás feltételei között nem szerepel a kerületi kötődés. 
Erről is beszélt a díj koordinátora, aki beszámolt: az eredeti tervek szerint a pályázat „Erzsébetvárosi” jellegét a köré szerveződő rendezvénysorozat jelentette volna. Ezt azonban a pandémia meghiúsította. Simon Márton annak a reményének adott hangot, hogy ezeket az eseményeket a későbbiekben pótolni tudja a kerület. „Rendezvénysorozatot terveztünk interaktív felolvasásokkal, csoportos bemutatkozó eseményekkel, kiállításokkal, improvizatív táncműhellyel. Ezek egy részét most igyekszünk online formában megvalósítani.”
Simon Márton a projekt koordinátora néhány technikai információt is tisztázott: „A pályázat apróbb módosításokon esett át az első évadhoz képest. A korcsoportot a 35 és 65 év közöttiekre terjesztettük ki. A zsűri összetétele is változott: Gács Anna zsűri elnök, Nagy Boglárka a Jelenkor kiadó főszerkesztője, Babiczky Tibor költő, szerkesztő eddig is ott voltak, de idén új tagokkal egészültek ki: Benedek Anna muzeológus, Nádasdy Ádám költő műfordító.”
A megszólalók közül többen is hangsúlyozták, mennyire fontos, hogy nem csak a zsűriben, de a díjazottak között is képviseltessék magukat a nők. 
kohezios_alap