Himnikus anyaversek, a sodródás lírája, hangulatok elengedésről, versesszék Petőfi nyomán:
Erzsébetvárosi Irodalmi Ösztöndíj 2023
Negyedik alkalommal hirdették ki az Erzsébetvárosi Irodalmi Ösztöndíj nyerteseit, a programnak az Ünnepi Könyvhét adott elegáns hátteret, a Vörösmarty téren. Az idei ösztöndíjasok: Áfra János, András László, Erdős Virág, Fenyvesi Orsolya és Zsille Gábor. Különdíjat ítélt a szakmai zsűri: Keresztury Tibornak. A pályázathoz idén is kapcsolódnak irodalmi programok a Tér 12 Kulturális Egyesület bevonásával.
„Magyarország első önkormányzata vagyunk, mely alkotói ösztöndíjat alapított, ez óriási büszkeséggel tölt el. Egy ilyen kerületben, ahol Petőfi, Jókai, Faludi és megannyi híres író és költő tevékenykedett, kötelességünk a mai irodalmárokat támogatni” – fogalmazott Szücs Balázs alpolgármester a 94. Ünnepi Könyvhét színpadán. „Friss, modern, magyar kortárs kultúrát szeretnénk hozni Erzsébetvárosba” – tette hozzá.
„Kevés összegekkel is változást lehet vinni a magyar irodalomba, igazolja a program” – ezt már Simon Márton költő mondta, aki 2020-ban a kerület kulturális szervezőjeként kezdeményezte az irodalmi ösztöndíj létrehozását.
Az elismerés célja, hogy kizárólag szakmai szempontok alapján támogasson középgenerációs irodalmárokat, nívós irodalmi és művészeti projekteket, illetve, hogy állandó helyet és szerepet adjon a színvonalas kortárs kultúrának Erzsébetvárosban. A havi nettó 160 ezer forint ösztöndíjat évente öt alkotó nyerheti el, hat hónapon át folyósítja részükre az önkormányzat a támogatást. A teljesen nyitott pályázaton bárki részt vehetett, nem szempont a kerületi kötődés, szempont viszont, hogy mindkét nem képviselői kapjanak anyagi segítséget 3:2 arányban.
Az ösztöndíj szakmai zsűrijét a rendezvényen Mirtse Zsuzsa és Szijj Márton képviselte, akik kiemelték, hogy nagyon kiegyensúlyozott színvonalú pályaművek érkeztek, nehéz volt rangsorolni a jobbnál jobb dolgozatokat. A színpadon az idei nyertesek is mikrofont kaptak, és elmondták, hogy milyen projektre készülnek a támogatásból.
Erdős Virág
„Sodortatom magam az idővel, kapcsolódni fogok az aktualitásokhoz. Verseskötetben gondolkozom, de persze ezúttal se számítson senki rímekre.”
Fenyvesi Orsolya
Nagyon szabad szövegekben tervez, kispróza-kötetet ír. „Egy-egy lelkiállapot, hangulat elengedése foglalkoztat.”
Áfra János
Édesanyja öt esztendeje hunyt el, a tragédia indította el, hogy szembenézzen a visszakérdezhetetlen múlttal. Először édesanyját megszólító verseket fogalmazott, távolodva a gyásztól, immár letisztult érzésekkel – himnuszokat anyaistennőkhöz. „Himnikus szövegeket akarok írni, ezek korszakok, generációk közötti dialógusok lesznek.”
Zsille Gábor
Hetedik kerületi lakos, életéből 37-et itt töltött, Erzsébetvárosban. A Péterfy kórházban született, a Hernád utcai iskolába járt, és jelenleg is köztünk él és alkot, rendhagyó irodalom-órákat tart, helytörténeti sétákat vezet. A bicentenárium apropóján Petőfi Sándor és Szendrey Júlia kerületi emlékhelyeit teszi a fókuszba, és versesszé-kötetet ír az ösztöndíj segítségével.
Viktor Balázs a Tér 12 Kulturális Egyesület nevében elmondta: epikus megnyitón adják majd át a stafétát a tavalyi nyertesek az idei kiválasztottaknak. Ősztől minden nyertesnek szerveznek felolvasóesteket a kerületben, a Freeszfe hallgatóinak a bevonásával. Az Erzsébetvárosi Irodalmi Ösztöndíjhoz programként zenei koncertek, kiállítások, improvizációs est kapcsolódnak majd. A féléves periódus végén irodalmi fesztivál zárja a 2023-as támogatási évadot.
Erzsébetvárosban idáig összesen 21 költőt, írót segített alkotói tevékenységében az önkormányzat egyedülálló támogatása.