Idősnek lenni jó Erzsébetvárosban
Idősnek lenni jó címmel szerveztek flashmob-ot kedd délelőtt a Madách téren. A zenés táncos szabadtéri buli résztvevői főleg a kerületi idősek klubjaiból érkeztek, de a táncos lábúak között láttuk még a Bischitz Johanna Integrált Humán Szolgáltató Központ munkatársait, köztük az intézmény vezetőjét, Farkas Tündét is. De ropta a táncokat két alpolgármester, Dr. Kispál Tibor és Szücs Balázs is. A fergeteges hangulatnak a Madách téren bámészkodó turisták sem tudtak ellenállni, többen közülük is csatlakoztak a táncolókhoz.
A koreográfiákat a Király utcai idősek klubjának munkatársa, Varga Brigitta tanította be. Brigitta western-tánc foglalkozásokat tart a klubban, nemrég pedig elindítottak egy olyan nyilvános western táncórát is, amelyre bárki jelentkezhet életkortól függetlenül a kerületből. A keddenként 4-től 5-ig tartó nyilvános klubtáncra fiatalok is szívesen jönnek, mert a mozgás szeretete a generációkat is összeköti. Brigitta elmondta, a flashmob-on bemutatják többek közt Justin Wellington híres Iko-Iko című számára készített koreográfiát is. Ezt Molnár Tímea, a Szegedi westerntánc- csapat oktatója alkotta meg, aki a hazai Senior Linedance- program kezdeményezője.
A Madách tér megtelet szépkorúakkal. Kérdezgettük őket: vajon tényleg olyan jó-e idősnek lenni, mint ahogy a flashmob címe hirdeti? Szinte mindenki igennel válaszolt. A legtöbben a szabadságukat élvezik. Már nem kell dolgozniuk, családot eltartani, felnevelték a gyerekeiket, az unokák is nagyok, végre van idejük saját magukra, s bepótolhatják mindazt, amire korábban nem volt idő és lehetőség. A helyi idősek klubjaiban rengeteg program várja őket, van, aki most tanult meg szőni-fonni, más most fedezte fel az eddig rejtett festői tehetségét. Együtt járnak kirándulni, megoszthatják egymással örömeiket-bánataikat. „Minden a mentalitáson múlik – jegyezte meg az egyik néni – ha valaki retteg az öregedéstől, bezárkózik és folyton magával foglalkozik, biztos, hogy előbb fog megbetegedni. Sokat tehetünk mi magunk is azért, hogy szellemileg, fizikailag karban tartsuk magunkat.”
S mielőtt elkezdődött volna a Madách téri közösségi tánc, Niedermüller Péter polgármester köszöntött mindenkit. „Fantasztikusnak tartom, hogy ez nem egy központilag, felülről szervezett esemény, hanem az idősek és a Humán Szolgáltató munkatársaink kezdeményezésére jött létre. Az lenne jó, ha minél több ilyen program lenne. Mi olyan Erzsébetvárost szeretnénk, amely befogadó közösséget nyújt minden generációnak.”
A bemelegítő torna után felcsendült a zene, a Kacsatáncnál már mindenki nevetett, az arra sétálók is megálltak, tapsoltak, s ropták ők is. Idősnek és fiatalnak is jó volt lenni ezen a délelőttön.