Szenvedélyes viták a képviselő-testületben
Érvek és ellenérvek kemény csatája zajlott Erzsébetváros képviselő-testületének április 19-i ülésén. A kerületet vezető koalíció és a Fidesz közötti legélesebb szópárbaj témája az a javaslat volt, hogy a kerület értékesítsen gazdaságosan nem felújítható ingatlanokat, és a bevételből finanszírozzon energiatakarékossági, szociális és zöldítési programokat.
A Fideszes képviselők szerint az 5,6 milliárd forint értékű terv megvalósítása bűnös vagyonfelélés lenne, míg a kerület jelenlegi vezetése szerint ez az ésszerű értéknövelő beruházások elemi feltétele, amely javítja a kerület minden lakójának életminőségét. Szóba került az is, hogy mindennek vajon mi köze van, a korábbi vezetés idején értéken alul eladott lakásokhoz, a Király utcai többszázmilliós ingatlanperhez, a Schadl ügyhöz, valamint 400 lakáshoz, amelyek akkoriban üresen kongtak? A tanulságos vita 46 perc 10 másodperctől látható az önkormányzati tévé felvételén. A javaslatot a többség a Fidesz képviselői, valamint Garai Dóra, az Élhető Erzsébetváros civil szervezet képviselőjének ellenszavazatával fogadta el.
Arról is komoly szócsata bontakozott ki, hogy a társasházak lakóközösségei valamint az üzlethelyiségek tulajdonosai az önkormányzattal kötött együttműködési szerződés alapján gondozhassák maguk az ingatlanuk bejárata előtti növényszigeteket – de csak a kerületi főtájépítész útmutatásai szerint. A fideszes Radics Béla úgy vélekedett, hogy ezzel a kerület saját feladatát hárítja át a lakókra, amihez pénzt is kellene adnia, míg a javaslatot jegyző Momentum képviselője, Bárdi Zsuzsa alpolgármester azzal érvelt, hogy ez csak egy lehetőség, egy valós igény kielégítése. Az öntevékenységet azonban keretek közé kell szorítani, mert vannak, akik zöldítés címén az utcaképbe nem illő „házioltárokat” szeretnének létrehozni. A szavazás végül egyhangú volt, mindenki egyetértett abban, hogy a kerület és a lakók, az itt dolgozók működjenek együtt a zöldítésben.
Ugyancsak teljes egyetértésben fogadták el a képviselők a kerület rendőrkapitánya, Bálint András alezredes beszámolóját. Ebből kiderült, hogy tavaly jelentősen növekedett, 100 ezer lakosra vetítve 3741-ről 5655-re emelkedett Erzsébetvárosban a bűncselekmények száma. Javult viszont a nyomozások eredményessége is, a közterületeken elkövetett bűncselekmények között a 2021. évi 56,6 százalékról 57,8 százalékra nőtt a felderített esetek aránya.