Zsidó női történetek a zsidó történeti tárban
Holokauszt túlélő – Vera – mesélt az üldöztetésükről
Utazó kiállítás érkezett a Csányi 5-be, a Centropa Alapítvány archívumából. Magyar, német, lengyel, görög, spanyol, szlovák, cseh nők életútján keresztül mutatja be a 20. század sokszínű európai zsidó történelmét a győzelem emléknapján nyílt tárlat.
Lieberman Mária, a Centropa Alapítvány magyarországi szervezetének elnöke köszöntőjében emlékeztetett arra, hogy 79 éve ugyan véget ért a háború, de egy évvel korábban még tombolt a nyilas terror, több mint 170 táborban 437 ezer zsidót zsúfoltak össze.
A kiállítás hét európai zsidó nő hét személyes életútját tárja a látogatók elé. Nem csak az üldöztetés, a deportálás és a menekülés megéléséről szólnak ezek a történetek, de túlélésről és ellenállásról, a holokauszt és a II. világháború utáni újjáépítésről. Az interjúalanyok arról beszéltek, milyen volt felnőni zsidó családban a háború előtt, mesélnek szerelmekről, iskolai élményekről, mindennapi reményekről, küzdelmekről.
Az alapítvány igazgatója elmondta, hogy a tárlat könnyen mozgatható, mivel oktatási céllal készült. Bízik benne, hogy bejárja majd az országot, és segít az európai történelem jobb megértésében. A szervezet honlapján elérhetők kidolgozott óratervek is, melyek a tantermi feldolgozást támogatják.
Niedermüller Péter polgármester a megnyitón így fogalmazott: „Büszkék vagyunk a kerület zsidó hagyományaira. Szeretnénk egymás kezét fogni, hisz összetartozunk. Elfogadás és befogadás nélkül nincs élet, szétesik a társadalom.”
Heisler András az Erzsébetvárosi Zsidó Örökségért Alapítvány elnöke bibliai nőalakokkal vont párhuzamot, illetve túlélésről, újrakezdésről, hitről beszélt. És édesanyjáról, aki 99 esztendős, megjárta Auschwitz-ot, életigenlő és köszöni, jól van.
Az eseményen pódiumra lépett Szekeres-Varsa Vera, holokauszt-túlélő, aki 91 évesen, hiteles tanúként mesél mindig-mindenhol, ahova hívják, mert: „Meg kell szólalni azok nevében, akiknek sírjuk sincs. El kell mondani az utánunk jövő generációnak, hogy igen, volt ilyen. Hogy soha többé ne lehessen!”