+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |
  • írta Erzsébetváros Újság
  • 2025. július. 07. hétfő
  • 28

„Nagyon élvezem az itteni munkát”

„Sosem kaptam még díjat, hihetetlen érzés” – mondta lapunknak Kolocz Dóra, aki minden idők legfiatalabbjaként Ráday Mihály-díjban részesült június elején.
title image

A Róth Miksa Emlékház és Gyűjtemény szakmai vezetőjét a főpolgármester, Karácsony Gergely tüntette ki, Gálvölgyi Dorka, a Kult7 vezetője és Szücs Balázs alpolgármester társaságában.

A 30 éves Kolocz Dóra gyerekkorában régész és tanár akart lenni. A történész-muzeológus a Simaság nevű községben nőtt fel, majd Kőszegen érettségizett. „A gimiben a történelem és a művészettörténet volt a kedvenc tantárgyam. Amikor kiderült, hogy a muzeológia szak ezeket ötvözi, eldőlt, hogy oda akarok járni.” Ezért költözött fel Budapestre, ahol az ELTE történelem és muzeológia szakán diplomázott.

„Az egyetem első évében önkénteskedni kezdtem. Évekig a Magyar Nemzeti Múzeumban voltam gyakornok, de a Kiscelliben és a Ludwigban is megfordultam. Az első igazi munkahelyem a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban volt. Elvégeztem a MOME-n több képzést is, majd az élménypedagógiai tudásomat a Pesti Vigadó munkatársaként kamatoztattam, ahol a kortárs művészettel is szorosabb viszonyba kerültem. 2021-ben kerültem a VII. kerületbe, a Róth Miksa házba. Nagyon szerencsés vagyok, hogy itt mindennel foglalkozhatok, ami érdekel: művészetközvetítés, tanítás, kutatás, gyűjtemény, várostörténet, írás – mindez múzeumi közegben, jófej kollégákkal és igazi csapatjátékos gyakornokokkal. Iszonyúan élvezem az itteni munkát” – meséli lelkesen.

Kolocz Dóra a legizgalmasabbnak azt tartja, amikor a kutatásokat megoszthatja a közönséggel, és mivel a Róth Miksa múzeum nem túl nagy, közvetlen kapcsolatba kerülhet a látogatókkal, maga is gyakran tart tárlatvezetéseket, előadásokat. Közben a doktori disszertációjára készül, természetesen Róth Miksa a témája – pályájának és műhelyeinek társadalom- és gazdaságtörténeti vizsgálata, illetve a művész „soktényezős” személyisége. Az ELTE muzeológus hallgatóit tanítja és a MOME-n vendég-előadó. Azt mondja, a munkája egyben a hobbija. Feltölti a falusi életmód: szeret szülőfalujába hazalátogatni. Gyakran sétál a természetben, de színházba és múzeumokba is sokat jár, látogatóként el tudja engedni a szakmai szempontokat.

Nem versengő típus, inkább a közösség ereje és a nézői visszajelzések motiválják, egy jól sikerült városi vagy épületséta, amin újat tud mondani a közönségnek. A Róth-ban szervezett gyakornok csapaton látja, hogy a nála fiatalabbakban is milyen erős a tudásvágy és a közösséghez tartozás igénye. „Jelenleg 23 gyakornokunk van, több korosztályból, lelkesek, céltudatosak, ezt nagy öröm látni. Rengeteg az ötlet, nagyon visz a lendület. Remélem, ez a díj hírét viszi országszerte, hogy milyen ékszerdoboz lapul itt a VII. kerületben” – teszi hozzá a múzeum vezetője.

Krausz Viktória

kohezios_alap