+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |
  • írta Sándor Zsuzsa
  • 2024. november. 25. hétfő
  • 115

Új perspektívák a kerületi szociális ellátásban

Milyen fejlesztések és új szolgáltatások várhatók a kerületi szociális ellátásában a következő időszakban? Ez volt a témája az Erzsébetvárosi Szociálpolitikai Kerekasztal november 21-én tartott ülésének.
title image

Hosszú távú szociális stratégia kialakításához ismerni kell a helyi lakosság jellemzőit és változásait – erről beszélt a Kerekasztalon Váradi Balázs, a Budapest Intézet elemzője. A 2011-es népszámláláskor kerületünknek 56 ezer lakosa volt, viszont a 2022-es népszámláláskor számuk 49 ezerre csökkent. Az idősek aránya még jobban csökkent, ugyanakkor 2011-ben a 65 év felettiek 23 százaléka rendelkezett felsőfokú végzettséggel, 2022-be már 30 százalékuk. Nőtt a nem magyar állampolgárok aránya is az itteni lakosok közt: tizenegy év alatt 6 százalékról 18 százalékra, s jelentős részük az EU-n kívülről érkezett ide.

Niedermüller Péter polgármester szerint fel kell készülni arra, hogy Erzsébetváros mindinkább multikulturális befogadó hellyé váljon. Ugyanakkor az egyre mélyebb társadalmi szakadék veszélyeivel is szembe kell nézni.  A polgármester kiemelte a fiatalok súlyos helyzetét: „Amióta a kormány 16 évre csökkentette a tankötelezettségi korhatárt, rengeteg az iskolából lemorzsolódott gyerek. Ezeknek a 16-18 éves fiataloknak nincs olyan képzettségük, tudásuk, amivel esélyük lenne elhelyezkedni. Nulla a perspektívájuk. És mivel az állam magukra hagyta őket, muszáj segítenünk nekik, még akkor is, ha ez nem kötelező önkormányzati feladat. Számunkra a szociális gondoskodás abszolút prioritás.”

A lemorzsolódott fiataloknak is kapaszkodót jelentene, ha megtartó ifjúsági közösségekre találnának. Ezt a célt is szolgálná a terveztt Ifjúsági klub létrehozása – erről beszélt Magyar Ágnes, a helyi Család-és Gyermekjóléti Központ munkatársa: „A kerületben több idősek klubja működik, de a 12-18 éves korosztálynak nincs közösségi tere, pedig a poszt-covid hatása még mindig erősen érződik: a fiatalok közül sokan izolálódtak, egyre inkább az online térben kommunikálnak, nincs körülöttük olyan felnőtt, akihez a problémáikkal fordulhatnának. A klubban stressz-és konfliktuskezelést is tanulhatnának, kreatív foglalkozásokon vehetnének részt, a tanulásban, pályaválasztásban is segítséget kapnának.” Magyar Ágnes hozzátette: két alkalmas helyszínt is találtak már az Ifjúsági klub számára. A helyről és a finanszírozásról az önkormányzat fog dönteni.

A Kertész utcai Család-és Gyermekjóléti Központban új szolgáltatásként indul el az Addiktológiai tanácsadás is, Ficsor Tímea vezetésével, aki addiktológiai konzultáns is. Évről évre több jelzést kapnak a rendőrségtől olyan családokról, ahol a szülők szerhasználata: drog, alkohol, cigaretta fogyasztása a gyerekeket is veszélyezteti, illetve pedagógusok is jelzik, milyen gyakoriak az addiktív viselkedési zavarok a diákoknál: például az energiaital-függőség, étkezési zavarok, internet-és játékfüggőség. Az 5-10 alkalomból álló addiktológiai tanácsadás ezeken a problémákon segítene, illetve a megfelelő szakrendelésekre is irányíthatnak.

A prevenció egyre nagyobb hangsúlyt kap a gyermekvédelemben. A Kertész utcai Család-és Gyermekjóléti Központ vezetője, Faragó Krisztina elmondta: Erzsébetvárosban bevezetik, hogy a gyermekjóléti szolgálat munkatársai már a bölcsődékben is jelen legyenek. „A kerület három bölcsődéjébe mintegy 300 gyerek jár. Főleg a sokgyerekes családoknál sok a szociális probléma, és fontos, hogy a kicsik esetleges veszélyeztetettségét minél előbb felismerjük. Kollégáink ebben is segíthetnek a kisgyermeknevelőknek és a szülőknek is.”

Az önkormányzat elkötelezett abban is, hogy a kötelező feladatain túl megvizsgálja azt is: mit tudna tenni a végstádiumban lévő hospice ellátásra szoruló betegekért, illetve a kapcsolati erőszak áldozataiért. Fontos szempont lesz az is, hogy a készülő új lakásrendeletben a szociális szempontokat is mindinkább figyelembe vegyék.

Galéria ehhez a cikkhez

kohezios_alap